Sultan’ın senfonisi

MÜJDE IŞIL- Sanatçı için yaşarken kıymetinin bilindiğini, sevildiğini, alkışlandığını görmek; perdeden, ekrandan, sahneden uzak kalsa da unutulmadığını, halkın gönlünde özel bir yeri olduğunu hissetmek ne büyük mutluluk. 10 Haziran akşamı Atatürk Kültür Merkezi’nde buna şahit olduk. Sinemamızın ‘Sultan’ı Türkan Şoray, filmlerinden oluşan kolajın eşlik ettiği Net Sanat Senfoni orkestrası ile birlikte sahneye çıktı; hayranlarıyla buluşmanın mutluluğunu yaşarken bizleri de yaşam sevincine ortak etti.

Film müziklerinin orkestra eşliğinde yorumlanması, çokça uygulanan bir etkinlik. “Amadeus”tan “Yüzüklerin Efendisi”ne, “Yıldız Savaşları”ndan “Aslan Kral”a özellikle yakın dönemde bunun güzel örneklerini gördük. “Türkan Şoray’ın Sonsuz Senfonisi” konseri ise bu etkinliği kişiselleştirip unutulmaz bir buluşmaya dönüştürdü. Ekranda Şoray’ın filmlerinden kareler akarken o filmlerin unutulmaz şarkıları 35 kişilik senfoni orkestrası eşliğinde yeniden yorumlandı. Neyzen Özsarı’nın yönettiği orkestraya, solistler Melis Kızılaslan, Hande Everes ve Zeynep Burcu Altınel eşlik etti.

Devamı gelsin

Konserden önce Şoray’ın sinema kariyerini anlatan kısa bir video gösterildi. Ardından “Mavi Eşarp”, “Çılgınlar” gibi yabancı müziklerin kullanıldığı filmlerden parçalar icra edildi. “Selvi Boylum Al Yazmalım”ın müziği eşliğinde Türkan Şoray sahneye çıktı ve tam anlamıyla salonda kıyamet koptu. Herkes ayağa kalkıp sanatçıyı alkış yağmuruna tutarken Şoray, “Karşımda şu an sevdiklerimi görüyorum. Ne mutlu bugün burada olmak, sizlerle filmlerimi anımsamak, şarkıları birlikte dinleyecek olmak… Beni bu kadar güzel karşılamanızdan dolayı mutluluğumu tarif edecek kelime bulamıyorum’’ diyerek seyircileri selamladı ve seyirciler arasında yerini aldı.

Konser boyunca iki duygu pek ağır bastı: “Selvi Boylum Al Yazmalım”, “Dila Hanım”, “Devlerin Aşkı” ve “Sultan”ın müziklerine imza atan Cahit Berkay’ın sinemamız için ne kadar kıymetli bir hazine olduğu… Ve birçok filmde başrolleri paylaşan Kadir İnanır ile Türkan Şoray’ın hatıralarımızda ve film hafızamızda ne kadar derin iz bıraktıkları…

Bu konserin bir seri hâline getirilip Filiz Akın, Ediz Hun, Kadir İnanır gibi sinemamızın efsaneleri için de düzenlenmesi dileğiyle…

‘Sahneden inmek istemiyorum’

Konser sonunda yeniden sahneye çıkan Şoray, “Müzik ruhun gıdası, müziksiz bir dünya düşünemiyorum. Oynadığım filmlerin müzikleri hep çok güzel oldu. Bu gece benim için çok özel bir gece. Bu gecenin güzelliğini sinemaya borçluyum, yaşasın sinema diyorum. Bizleri bu akşam bir araya getiren sinema değil mi? Bu güzel buluşma için tekrar sinemaya, bana eşlik ettiğiniz ve mutluluğuma ortak olduğunuz için size çok teşekkür ediyorum’’ dedi. Sanatçı ‘’Sevemedim Kara Gözlüm’’ şarkısına eşlik ederken ayakta alkışlandı. “Sahneden inmek istemiyorum. Beraber bir şarkı daha söyleyelim” diyerek ‘’Dert Bende’’ şarkısını solistler ve izleyicilerle birlikte seslendirdi. O sahnede çok mutluydu, seyirci de çocuklar gibi şen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir