PD’ye konuşan Birevim Genel Müdürü Mahir Orak: Daha önce dar ve orta gelirli başvururken şimdi üst gelir sahipleri de başvuruyor

Necla DALAN

Tasarruf finansman sektörü Türkiye’de geçen yıl 600 milyar TL’lik büyüklüğe ulaştı. 2021 yılında kanun kapsamına alınan ve denetime tabi hale gelen sektör, özellikle dar ve orta gelir grubunun bireysel tasarruf güçlerinin kitlesel bir şekilde birleştirilerek borçlanmaya dayalı olmayan, tasarruf ve varlık temelli bir finansal modelle ev, araba veya iş yeri sahibi olabilmesini sağlıyor.

Kanunun çıkmasından sonra sektör büyümeye başladı ancak ekonomideki daralma, krediye erişim zorluğu ve yüksek faizler sektöre olan ilgiyi daha çok artırdı. Sektörde aylık üretim hacmi 40 milyar TL’ye ulaştı.

2016’da kurulan Birevim, sektördeki lisanslı altı büyük şirketten biri… Sektördeki her üç tasarruf sahibinden birinin ihtiyaçlarına kavuşmasına vesile olan Birevim, “Birlikte tasarruf finansı” sloganıyla bireysel tasarrufların ülke ekonomisine kazandırılmasını hedefliyor.

“EVİNİ VE ARABASINI DEĞİŞTİRMEK İSTEYEN BİZE GELİYOR”

Birevim Genel Müdürü Mahir Orak ile buluştuk ve hem sektöre hem de hedeflerini konuştuk. “Birlikte Tasarruf Finansı ile yüz binlerce insanın hayallerine ulaşmasına vesile oluyoruz” diyen Orak, krediye erişim sorunu ve yüksek faiz oranları nedeniyle tasarruf finansmanına talebin arttığını vurguladı. Orak, şöyle devam etti:

“Biz daha önce dar ve orta gelirlinin başvurduğu bir sektörken şimdi orta ve üst gelir sahipleri de geliyor. Evini ve arabasını değiştirmek isteyenler de artık bizi tercih ediyor. Türkiye’de krediye ulaşamayanların oranı yüzde 92. Dolayısıyla hitap ettiğimiz kesim inanılmaz büyüdü. Eskiden bankaya gidemeyen bize gelirdi. Şimdi bankaya gidip kredi alamayan da bize geliyor. Alım gücü ve enflasyonun dengelenmesiyle asıl kitleye kavuşacağımızı ve büyümemizin devam edeceğini düşünüyoruz.”

AYDA İKİ BİN KİŞİYE EV, ARABA VEYA İŞ YERİ TESLİMATI YAPIYORUZ

Mahir Orak, sektör olarak üç yılda 33 milyon aileye ulaşmayı hedeflediklerini de ifade etti. Birevim olarak bu hedefin yüzde 25’ini temsil ettiklerini kaydeden Orak, şöyle devam etti:

“Birevim olarak hedefimiz bu 33 milyonda en yüksek dilimi almak. Biz bireyleri borçlandırmıyoruz, kar vaadiyle para toplamıyoruz. Birevim olarak ortalama üç yılda ev, otomobil veya iş yeri alınabilmesi için tasarruf fırsatı sunuyoruz. Her bütçeye uygun ürün üretebiliyoruz. Türkiye’nin her yerinde varız ama ağırlıklı pazarlarımız İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi iller. Ayda 2 bin kişiye ev, araba veya iş yeri teslim ediyoruz. Bugüne kadar 100 binin üzerinde teslimat yaptık. Sektörde toplam 450 bin teslimat gerçekleştirildi.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir